Inkontinence - druhy, příčiny, léčba

Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Jedná se o velmi častý problém, který postihuje jak ženy, tak i muže a výrazně negativně ovlivňuje jejich kvalitu života.
Druhy a příčiny inkontinence
Stresová inkontinence
Jedná se o únik moči při zvýšeném tlaku na močový měchýř - například při kašlání, kýchání, smíchu, cvičení nebo zvedání těžkých předmětů.Stresová inkontinence nastane, když je oslaben svěrač močového měchýře nebo došlo k oslabení závěsného aparátu močové trubiecU žen může být tento stav důsledkem změn vyplývajících z těhotenství, porodu a menopauzy.
U mužů je příčinou stresové inkontinence nejčastěji operace prostaty, především otevřená či laparoskopická radikální prostatektomie, tedy kompletním odstranění prostaty při lokalizovaném nádorovém onemocnění.
Urgentní inkontinence
Jedná se o náhlé a intenzivní nutkání na močení, následované nechtěným únikem moči. Je způsobená buď nekontrolovatelnými stahy svaloviny močového měchýře, nebo zvýšenou citlivostí receptorů ve stěně měchýře. Urgentní inkontinence může být způsobena infekcí močových cest, kameny močového měchýře, tumorem močového měchýře nebo onemocněními nervového systému jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza a mozková mrtvice. Pokud není odhalena vyvolávající příčina urgentní inkontinence, mluvíme o hyperaktivitě močového měchýře.
Inkontinence z přeplnění
Inkontinence z přeplnění se projevuje neúplným vyprazdňováním s postupně se zvětšujícím zůstatkem moči v měchýři po vymočení. Příčinou bývá obstrukce odtoku moči (nejčastěji na podkladě zvětšené prostaty, zúžené močová trubice, poklesu dělohy a poševních stěn) nebo získaná slabost svaloviny močového měchýře (nejčastěji nervovým poškozením po diabetu nebo jiné nemoci).
Smíšená inkontinence
Pokud se vyskytují příznaky více než jednoho typu inkontinence moči, jako je stresová inkontinence a urgentní inkontinence, jedná se o smíšenou inkontinenci.
Funkční inkontinence
Mnoho starších lidí, zejména lidí v domovech důchodců, má zkušenosti s inkontinencí jednoduše proto, že jejich tělesné nebo duševní postižení jim brání navštívit toaletu včas.
Totální inkontinence
Tento termín je někdy používán k popisu stavu kontinuálního úniku moči nebo pravidelného neovladatelného úniku velkého množství moči. V takových případech má močový měchýř velmi omezenou jímací kapacitu. Příčinou může být vrozená anatomická vada, poranění míchy nebo přímo močového ústrojí, stavy po radiační léčbě, abnormální komunikace mezi močovým měchýřem a přilehlými strukturami (píštěle).
Léčba inkontinence
Konzervativní léčba
Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy (úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity), rehabilitace a fyzikální léčba (trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna, elektrostimulace včetně vaginální elektrické stimulace svalů pánevního dna, překonávání nutkání - bladder drill, nácvik na toaletu, biofeedback, neuromodulační a neurostimulační techniky atd.), vaginální kónusy, odvod moči močovou cévkou nebo cévkou zavedenou přes břišní stěnu do měchýře, používání inkontinenčních pomůcek, protetické pomůcky (svorka na penis, urinál, podpůrné pesary), farmakoterapie (tlumí stahy svaloviny močového měchýře, zvyšuje kapacitu močového měchýře, posiluje uzávěrové mechanismy). Dodávání estrogenů u žen v období přechodu (hormonální substituční léčba) zlepšuje prokrvení a tím i funkci tkání v oblasti uretry, pochvy a spodiny močového měchýře.
Operační léčba
Pokud konzervativní léčba nevede k větším úspěchům, doporučuje se u středně závažné a závažné inkontinence chirurgická léčba. Operační léčba se ve většině případů týká stresové inkontinence.
Zdroj urologická klinika Uroklinikum v Praze ( 2/http://www.uroklinikum.cz/inkontinence-38/ )
Odborné články pro ženy : http://www.uroklinikum.cz/pro-zeny-
pro muže : http://www.uroklinikum.cz/
31.01.2014