https://www.high-endrolex.com/48
KŘEČOVÉ ŽÍLY....JAK NA NĚ? - Zdravotní potřeby Liberec

KŘEČOVÉ ŽÍLY....JAK NA NĚ?

KŘEČOVÉ ŽÍLY....JAK NA NĚ?

Kompresivní punčochy se používají nejen k prevenci a léčbě otoků žilního, lymfatického a smíšeného původu, ale i po žilních operacích a sklerotizaci. Stupeň komprese a typ punčochy doporučí podle konkrétní míry a rozsahu postižení lékař.

Jak funguje a kdy ji použít

Kompresivní léčba napomáhá návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci. Jejím principem je tlak na žilní a lymfatický systém končetin.

Působením tlaku na povrchový žilní systém dochází k jeho stlačení, vyprázdnění a přesměrování krve do hlubokého žilního systému. Tím dochází k urychlení toku v hlubokých žilách a zlepšení odtoku krve z končetin. Komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje funkci chlopní.

Kromě velkých žil působí komprese i na mikrocirkulaci a lymfatický systém. Snižuje prosakování tekutin z kapilár do tkání a naopak podporuje zpětné vstřebávání tekutin z tkání. Tímto mechanismem působí blahodárně proti otokům.

Základní podmínkou úspěšné kompresivní léčby je odstupňování tlaku působícího na končetiny. Komprese působí proti tlaku v žilách. Proto má být největší v oblasti nártu a kotníků a směrem k tříslu se postupně snižovat.

Kompresivní léčba nevyléčí už vzniklé křečové žíly. Zabrání však jejich dalšímu zhoršování. Díky ní dochází ke „konzervaci“ stávajícího stavu. Jejím omezením je fakt, že působí jen po dobu aplikace. Proto je nutné punčochy nosit pravidelně.

 

Pro muže i pro ženy

Punčochy nejsou ani zdaleka určeny jen pro ženy. Jejich přínos je neoddiskutovatelný i u mužů. Příslušníci silnějšího pohlaví mívají v otázce nošení punčochového zboží častěji zábrany. Ty však nejsou na místě. Je třeba odložit předsudky a brát věc prakticky. Velcí výrobci předkládají ve své nabídce i řadu punčochového zboží speciálně určenou právě pro muže.

Cvičení

Hlavní zásadou prevence křečových žil  je podpora svalové pumpy dolních končetin. Základem tedy je pravidelný pohyb. Během dne si i v rámci běžných činností najděte čas na protažení nohou krátkou procházkou nebo alespoň přitahováním špiček.

Věnujte se pravidelně sportu se zapojením dolních končetin. Vhodné jsou například:

  • chůze
  • běh
  • jízda na kole
  • běh na lyžích
  • plavání
  • hathajóga

Ve volných chvílích můžete svůj žilní systém podpořit cvičením speciální gymnastiky s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech udělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole.

Krajně nevhodné jsou naopak sporty spojené se statickou zátěží. Z nich lze jmenovat:

- vzpírání

- posilování

- squash

- sjezdové lyžování....

Při těchto sportech dosahuje tlak v žilách při nárazu hodnot až 200 milimetrů rtuti a je omezena žilní cirkulace.

Více na :

http://www.krecove-zily.cz/zdravotni-puncochy

18.02.2015

 

ARCHIV AKTUALIT