https://www.high-endrolex.com/48
NAROVNEJTE SE! - Zdravotní potřeby Liberec

NAROVNEJTE SE!

NAROVNEJTE SE! Záda. Bolí vás během gravidity či když se hrbíte u počítače. Stále více dětí dětí se ohýbá pod tíhou starostí....kam se poděla správně do S vytočená páteř a kam těžiště? Co se s nimi během života nás všech děje? Jak to napravit?

Co se děje s těžištěm tehotné ženy? Kam se kvůli bříšku vychyluje?

V průběhu těhotenství probíhají v těle ženy různé změny, mimo jiné se také posunuje těžiště těla dopředu a zvyšuje se zátěž na celý pohybový aparát. V souvislosti s těmito změnami může docházet k nevyváženosti postavení těla a ke zkracování a přetěžování zádových svalů, které mohou způsobit např. bolesti zad či šíje.

Jak provádět dětskou masáž? Může maminka sama nebo raději jen pod dozorem odborníka?

Dětskou masáž provádíme vždy jen jako jemné doteky a hlazení, rytmicky a velmi pomalu po celém povrchu dětského tělíčka. Masáž můžete dopřát miminku i u vás doma. Můžete např. začít u nožiček a přes celé tělíčko skončit až u hlavičky. U novorozenců je potřeba se vyhnout místům na hlavě v oblasti fontanel, kde ještě nedošlo k úplnému srůstu lebečních kostí. Důležité je na masáž najít vhodný čas, děťátko by mělo být klidné a schopné přijímat vaše doteky. Hlazením dojde k lepšímu prokrvení tkání, zvyšuje se imunita a miminko se celkově zklidní a relaxuje. Masáže jsou vhodné jak pro zdravé děti jako prevence různých obtíží, tak i pro děti např. s vrozenou lehkou mozkovou dysfunkcí nebo po dětské obrně....

Jak na vadné držení těla u předškoláků? Stále více maminek klade důraz na tzv. jednostranný trénink, je to ale pro děti vhodné?

V současné době děti čím dál méně času věnují sportovním aktivitám. Při výběru zájmových kroužků je třeba myslet i na pohybové aktivity, kterými by vyvážily dlouhé sezení ve škole. Pokud jich nemají dostetek, může docházet postupně k nevyváženosti těla, funkčním a někdy naopak i po přetížení ke strukturálním změnám.

O jednostranném tréninku mluvíme většinou v souvislosti s tréninkem vrcholových sportovců, kde je u určitého sportu jednostranně zatěžována určitá část těla. Pro děti je nevhodný, děti naopak potřebují procvičovat celou motoriku těla, aby nedocházelo k nácviku špatných pohybových stereotypů, které by v pozdějším věku mohly způsobovat pohybové dysbalance.

Lidé nemají v rámci pracovních povinností na nic čas.  Když se jim nebo jejich blízkým stane úraz, proč si najít čas na rehabilitaci?

Záleží, o jak těžký úraz se jedná. Pokdu jde např. jen o vyvrtnutí kotníku, dochází k poškození vazivových tkání, k otoku a hematomu v místě poranění a omezení hybnosti v postižené oblasti. V případech, kdy se jedná pouze o mikrotraumata, je rehabilitace vhodná co nejdříve.

U větších strukturálních poškození vazivových i kostních tkání je většinou nutný nejdříve klid 4-6 týdnů,než se může začít naplno rehabilitovat. Vhodnost zahájení rehabilitace by měl vždy posoudit odborný lékař. Záleží přitom především na tíži a typu poranění, věku pacienta a celkové fyzické kondici.

Odpovídá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Doporučujeme kolonku Rehabilitační pomůcky a Ortézy, bandáže

 

Použitý článek z časopisu Maminka.

 

 

23.09.2015

 

ARCHIV AKTUALIT