Paradentóza a její příčiny

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Je kromě zubního kazu jednou z nejčastějších nemocí dutiny ústní. Odhaduje se, že až 80% lidí trpí paradentózou.
Příčinou je většinou špatná ústní hygiena a nesprávné životní a stravovací návyky (příliš sladkostí, alkoholu a kouření).
Co je to paradentóza?
Paradontitida, nebo-li paradentóza je velmi častá infekce. Projevuje se v několika stádiích a vzniká působením bakterií, které se usazují na zubech a dásních. Ty uvolňují toxiny, které dásně poškozují, vznikají bolestivé záněty, které nejdřív napadají dásně, potom se rozšiřují i na závěsný aparát, který plní funkci pevného ukotvení zubu. Zubní plak (tenká vrstvička, která obsahuje škodlivé bakterie) je důsledkem špatné ústní hygieny a poškozuje zubní sklovinu, vzniká zubní kaz. Prvním příznakem onemocnění paradentózou je zánět dásní, který způsobují bakterie rozkládající pojivovou tkáň.
Nemoc obvykle probíhá několik let bez bolestí, a proto také v prvních stádiích nebývá ošetřena. Neléčená parodontitida je nejčastější příčinou ztráty zubů.
Příčiny paradentózy
Příčin paradentózy je hned několik:
- Špatná ústní hygiena
- Nesprávný skladba jídelníčku
- Porucha zažívání nebo látkové výměny
- Stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém
- Nadměrné požívání alkoholu a nikotinu
- Neléčený zubní kaz a především usazený zubní kámen
Člověk postižený paradentózou by měl ze stravy vynechat rafinované cukry, naopak by se měl snažit začlenit do jídelníčku celozrnné výrobky, syrovou zeleninu a ovoce. Pozor na nasycené a sladké nápoje, ulpívají na zubech a mohou být příčinou zubního kazu i paradentózy.
Prevence paradentózy
Velmi důležité je správné čištění zubů! Chrup by se měl čistit nejméně 2x denně, nejlépe však po každém jídle. Zubní plak musí být odstraňován i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. I jazyk a dásně je třeba čistit, ulpívají na nich rovněž bakterie, které se množí a rozmáhají se po celé ústní dutině. Na jazyk jsou speciální kartáčky, v případě nouze lze použít kávovou lžičku jako škrabku. Vždy je dobré znát správnou techniku čištění. Kartáček na zuby by se měl vyměnit alespoň jednou za čtvrt roku, při vzniklých potížích je lépe používat střední (médium) nebo měkký (soft) kartáček. I volba zubní pasty je důležitá. Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Investovat do zubní hygieny se rozhodně vyplatí.
Po čištění zubů, ale i během dne je vhodné vypláchnout ústa antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.
Doporučuje se po jídle žvýkat žvýkačka bez cukru. Prokrvuje dásně a tak zvyšuje jejich odolnost proti zánětu. Navíc čistí zuby od zbytků potravy a zubního plaku. Pozor na zubní výplně, žvýkačka je může uvolnit.
Účinné jsou i masáže dásní šťávou z čerstvého citronu, popřípadě nějakými toniky ( pozor na sklovinu).
Důležitá je správná skladba jídelníčku. Jak už bylo uvedeno, pozor na sladkosti, je lépe je nahradit ovocem a zeleninou. Žvýkání u jídla rovněž prokrvuje dásně. Pokud je však zánět rozvinutý, je třeba se vyhnout tvrdým potravinám.
Na prevenci paradentózy se vyrábějí nejrůznější přípravky, které může pacient zakoupit ve zdravotních potřebách v podobě gelů, past, ústních vod nebo zubních prášků. Výběr mechanických pomůcek (kartáčků, nití apod.) je také velký. Vhodné je posilovat imunitu buď přirozenou cestou nebo užíváním potravinových doplňků, kterých je celá řada.
zdroj:http://www.paradentoza.net/
04.01.2017