ZÁCPA.....JAK NA NI?

Potíže s vyměšováním jsou nejčastěji způsobeny změnou prostředí. Stačí odjezd na dovolenou nebo jen víkend u příbuzných. Zácpa postihne čas od času každého.....
......ale pokud jde o dlouhodobý problém, je třeba jej řešit. Citlivější lidé mohou mít potíže, když nemohou chodit na svou domácí toaletu, kde mají soukromí. Z míry je vyvádí i to, že mají jiný denní rytmus, jindy vstávají, a navíc třeba ještě jedí jinou stravu.
Nejde tedy o chorobu, v těle se neděje nic špatného, za problémy stojí psychika – a tu lze ovlivnit jen do jisté míry. Lékaři hovoří o akutní funkční zácpě a vysvětlují, že v případě několikadenní dovolené ji není potřeba řešit. Problémy se obvykle upraví po návratu domů.
Jestliže vás potíže se zácpou obtěžují a vy tušíte, že příčinou je jen změna prostředí nebo narušení návyků, zkuste si dát jídlo, které by mohlo zrychlit pohyb tráveniny ve střevech. Jsou to všechny potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Zejména ovoce, zelenina nebo celozrnné výrobky. Ty mají být ve stravě každého člověka.
Bezpečným lékem na zácpu je také pohyb. Přispívá ke správné funkci střev.
Stejně jednoduchým lékem je voda. Při potížích je dokonce lepší vypít víc než dva litry tekutin.
Zkuste si třeba udělat čerstvou jablečnou šťávu nebo si dát švestkový kompot. Pomůže třeba i hroznové víno nebo hrušky. Dobré je pít nalačno. Je možné sáhnout i po projímadlech (čaje, kapky, glycerinový čípek)
Významný vliv mají také kysané mléčné výrobky. Obsahují totiž laktobacily neboli probiotika, která pozitivně působí na střevní flóru
Zaručeným pomocníkem je klystýr na výplach střev.
Zdroj OnaDnes.cz
Celý článek na http://ona.idnes.cz/zacpa-cnx-/nemoci.aspx?c=A071107_150041_nemoci_bad
24.06.2015